#JakZacząćOdNowa #wielkanoc2024 #nowypoczątek

Kiedyś, pewien człowiek, który chciał wrzucić z mojej głowy przykre fakty, powiedział do mnie (a może do siebie?): „zapomnij, wymaż gumką, tego nie było…”

Czasem chęć wymazania tego co było, przebija się przez komunikaty moich Klientów, którzy chcą „uspokoić wewnętrzny chaos, zacząć od nowa i wszystko zmienić – życie, pracę, biznes”.

Oczekują, że wprowadzę ich na jedynie słuszną drogę, inną niż ta, którą szli dotychczas i inną niż ta, która wskazują różni eksperci.

Bo już radzili się wielu ekspertów, starali się zaadaptować różne metody.
Tyle, że rady i schematy, które im sprzedawano nie działają – nie posuwają do przodu ich biznesów, ani życia.

Dlaczego?

Zwykle dlatego, że te rady nie uwzględniają ich wcześniejszych doświadczeń, uwarunkowań, nastawienia psychicznego, potrzeb, wartości – tego wszystkiego, co uwidacznia się, gdy rozmawiamy i zaczynają odkrywać, kim naprawdę są, co im gra w duszy, o jakie wartości będą walczyli do upadłego.

To ważne, bo tylko wtedy, gdy głębiej poznamy i zaakceptujemy człowieka, możemy szukać rozwiązań, które z dużym prawdopodobieństwem będą przez niego wprowadzone w życie.

Możemy wtedy też odwołać się do jego obaw, oporów, stworzyć scenariusz na wypadek najbardziej niepożądanego zbiegu okoliczności, zaplanować działania, które pomogą przetestować i skorygować plan.

Jaki z tego wniosek dla nas wszystkich w kontekście swoich (nie tylko wiosennych) transformacji?

❗Wprowadzając zmiany nie ignorujmy swojej przeszłości i nie wykreślajmy tego, co trudne, niepasujące – działajmy nieprzemocowo.

Pamiętajmy, że

❗nigdy nie zaczynamy od nowa,

❗ zawsze mamy za sobą bardzo konkretne doświadczenia, przekonania, upodobania, uwarunkowania, ograniczenia (wewnętrzne lub zewnętrzne) i ich wymazać się nie da. Niezależnie od tego, czy je lubimy, nawet jeśli były bolesne.

I nie zadziała polecenie wydane sobie: „zapomnij, wymaż gumką, tego nie było…”.

❗Bo im bardziej będziesz omijać pewne wspomnienia, tym bardziej będą Cię prześladowały.

Więc może najtrudniejsze przeżycia warto potraktować, jako nasze unikalne życiowe lekcje?

Często nimi są.

Wiedział o tym doskonale C. G. Jung, który napisał, że

❗ „Nie osiąga się pełni poprzez odcinanie części samego siebie,

lecz przez integrację przeciwieństw”.

A więc integracji przeciwieństw i wzrastania w zgodzie ze sobą na święta Wam życzę 🌷 🐞 🐣

……………

A żeby było bardzie świątecznie, to napiszę, że nawet Jezus zmartwychwstał w tym samym świecie, który go ukrzyżował, wśród tych samych ludzi i nie odcinał się od ich przeszłości, nie mówił :”Zburzę ten świat, wymażę gumką, stworzę lepszy” 😉